Jan Mangold
(prezes w latach 1955-1958)
Urodził się 21 marca 1885 r. w Zaszkowie powiatu żółkiewskiego (teren zaboru austriackiego). Wykształcenie zdobywał we Lwowie i Stanisławowie. Po maturze w 1907 roku ukończył eksternistyczne Seminarium Nauczycielskie i w tym zawodzie rozpoczął pracę, ciągle się dokształcając. W latach 1909-1910 odbył służbę wojskową. Był uczestnikiem I wojny światowej, a także wojny polsko-bolszewickiej, podczas której uzyskał stopień kapitana.
Po ukończeniu w 1923 r. w Krakowie Wyższego Kursu Nauczycielskiego podjął pracę nauczyciela w Nowym Targu, a następnie pełnił funkcję kierownika szkoły w Rybniku, inspektora szkolnego w Wodzisławiu i wizytatora szkół powszechnych w województwie śląskim.
W marcu 1938 r. Jan Mangold wraz z rodziną przeniósł się na Lubelszczyznę. Tu rozpoczął pracę na stanowisku inspektora szkolonego w Tomaszowie Lubelskim. Od 1939 r. tę funkcję kontynuował w Lubartowie. W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Był współorganizatorem Tajnego Nauczania, wchodził w skład Komisji Egzaminacyjnej. Działał też w PCK, PSS „Społem” i innych. W sytuacjach niebezpiecznych inspektorowi Mangoldowi pomagała znajomość języka niemieckiego, a także swoisty takt, rozwaga i doświadczenie wojskowe. Taka postawa uchroniła niejednego nauczyciela i mieszkańca od prześladowań, obozów, śmierci.
Z dniem 30 czerwca 1947 r. Jan Mangold został przeniesiony w stan spoczynku. Uczył jeszcze kilkanaście lat, w niepełnym wymiarze godzin, młodzież licealną w lubartowskiej jedenastolatce. Do ostatnich dni życia kontynuował działalność społeczną. Był współzałożycielem w dniu 11 września 1955 r. Koła Miłośników Historii, został wybrany jego pierwszym prezesem i pełnił tę funkcję przez trzy lata, do końca swego życia.
Jan Mangold zmarł 18 marca1958 r. w wieku 73 lat i spoczywa w rodzinnym grobie na lubartowskim cmentarzu parafialnym.
W dniu 11 listopada 2015 r. został wpisany do Księgi Pamięci Miasta Lubartów „Pamięć i Zobowiązanie” dla przypominania jego zasług następnym pokoleniom.