Tradycje regionalnej działalności w Lubartowie sięgają okresu zaborów. Jeszcze w 1917 r. powstało Polskie Towarzystwo Miłośników Sztuki, którego cele zaprezentował Władysław Śliwa: „Zajrzyjmy w pierwszy lepszy zakątek naszej głuchej prowincji, a z przerażeniem spostrzeżemy, że tu i ówdzie wyziera piętno i następstwa długiej niewoli i ta śpiączka, z której wszelkiemi siłami należałoby wyzwolić obywatela wolnej Polski. Nie posiadamy wprawdzie takich sił lokalnych byśmy mogli stworzyć ośrodek życia kulturalno-oświatowego w naszej dzielnicy, lecz mamy szczere i niezłomne chęci, by powołać właśnie te siły, by dać impuls do żywszego zainteresowania się oświatowo-kulturalną pracą. Mamy nadzieję, że skromny zaczątek tej pracy spotka się z przychylnym przyjęciem i że zabiegi Sekcji naszej w tym kierunku znajdą oddźwięk w sercach tych, którzy mają na celu dobro i oświatę narodu polskiego”. Słowa te odbiły się szerokim echem wśród mieszkańców Lubartowa… Zebrało się liczne grono społeczników Towarzystwa, które w latach 1917–1927 prowadziło żywotną działalność, w sekcjach: śpiewaczej, teatralnej, literackiej, bibliotecznej, sportowej. W późniejszym czasie ze względu wyjazdy z Lubartowa najaktywniejszych członków Towarzystwa nastąpił pewien regres. Przetrwały niektóre sekcje i formy, jak np. Klub Sportowy „Lewart”, kierowany przez Antoniego Gojdana, czy Chór „Lutnia” pod kierunkiem, najpierw Józefa Rafalskiego, a później Jana Maliszewskiego. Ciągłą i najowocniejszą była działalność literacka, dzięki nieustannej aktywności Wandy Śliwiny, używającej pseudonimu „Jagienka spod Lublina”.
Po II wojnie światowej, nawiązaniem do międzywojennej działalności, było powołanie w dniu 11 września 1955 r. Koła Miłośników Historii przy Lubelskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Historycznego. W zebraniu organizacyjnym w lokalu Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego uczestniczyło 20 osób, głównie nauczycieli oraz dwóch przedstawicieli Oddziału Lubelskiego PTH. Wybrany Zarząd z prezesem, emerytowanym inspektorem szkolnym Janem Mangoldem, już pod koniec września rozpowszechnił wydrukowany Komunikat informujący o powstaniu KMH, wytyczonych zadaniach i zapraszający do współpracy. Najważniejsze dwa zadania dotyczyły zorganizowania muzeum regionalnego i opracowania monografii Ziemi Lubartowskiej. W rocznicę założenia KMH ukazało się 16 – kartkowe wydawnictwo z ciekawymi artykułami 22 autorów, które opiewało historię i piękno Ziemi Lubartowskiej, stąd zapewne tytuł jednodniówki „Lubartów i Ziemia Lubartowska”. Napływały też intensywnie dary od mieszkańców miasta i powiatu, które składane były przez trzy lata w udostępnionej sali 11-letniej Szkoły Ogólnokształcącej, przy ówczesnej ul. 25 Października 3 (od 1991 r. ul. Legionów 3).
W dniu 8 sierpnia 1957 r. lubartowscy regionaliści z radością napisali do swojej poprzedniczki z okresu międzywojennego – Wandy Śliwiny, mieszkającej już wówczas we Wrocławiu: „Zapalony znicz życia kulturalnego przez Wasz zespół [tj. PTMS – J.S.] jeszcze w 1917 r. będziemy podtrzymywać nadal, niech płonie jasnym światłem i ukazuje piękno Ziemi Lubartowskiej w przeszłości i teraźniejszości”.
W dniu 15 czerwca 1958 r. Koło Miłośników Historii przekształciło się w samodzielne Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubartowskiej, zostało zarejestrowane i odtąd działało w oparciu o własny Statut. Na ten dzień SMZL liczyło 49 członków. Fakt ten umożliwił starania o realizację zamierzeń związanych z utworzeniem w Lubartowie muzeum, tym bardziej, że nagromadziło się już sporo darów, takich jak: znaleziska archeologiczne, numizmaty, wyroby z dawnej fajansarni, elementy strojów ludowych, wydawnictwa prasowe i książkowe, narzędzia i sprzęty użytku codziennego itp. Toteż Stowarzyszenie już w lipcu 1958 roku otrzymało jeden pokój w zabytkowym dworku, w większości zamieszkałym przez kilku lokatorów, a także właściciela lek. wet. dr. Stefana Werchrackiego przy ul. Kościuszki 28. Eksponatów wciąż przybywało, lecz Wydział Oświaty i Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej pierwszego etatowego pracownika, jako dyspozytora muzealnego, zatrudnił dopiero z dniem 1 listopada 1962 r. Była to Leokadia Gągalska-Grądek. W latach 1963-1967 funkcję tę pełniła Joanna Misiurska. Z dniem 1 stycznia 1966 r. Prezydium Powiatowej Rady Narodowej Uchwałą Nr 22/111/66 powołało Muzeum w Lubartowie, przydzielając drugie pomieszczenie w tym samym dworku. Z dniem 1 stycznia 1968 r. Wydział Oświaty i Kultury PPRN na kierownika Muzeum zatrudnił etnografa mgr Annę Żmudę. W tym samym roku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubartowskiej uzyskało przy ul. Kościuszki 28 trzeci lokal. Pomieszczenia te łącznie poddane zostały gruntownemu remontowi, z przystosowaniem ich na cele muzealne. Zatrudniono też do pomocy drugiego pracownika etatowego. Oficjalne otwarcie Muzeum Regionalnego było dużym wydarzeniem nie tylko dla regionalistów, ale i dla społeczeństwa Ziemi Lubartowskiej. Odbyło się w dniu 17 października 1970 r. podczas uroczystości Wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalno-Oświatowego w Lubartowie. Z wygłoszonych wówczas przemówień, warto wspomnieć słowa nauczyciela plastyki Liceum Ogólnokształcącego i współzałożyciela Koła Miłośników Historii, Karola Skarucha, który stwierdził, że ziściły się marzenia działaczy, połączone z niemałym trudem i dlatego ten dzień uznaje „za najpiękniejszy w swoim życiu”. Od tego dnia Muzeum Regionalne stało się jednocześnie siedzibą regionalistów, co ma ogromne znaczenie dla codziennej, ścisłej i owocnej współpracy na rzecz mieszkańców miasta i Ziemi Lubartowskiej.
Kiedy w 1975 r. wprowadzona została w kraju reforma administracji państwowej, w ramach której dokonano likwidacji powiatów, również na niwie regionalnej musiały nastąpić zmiany. Toteż Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia w dniu 21 maja 1977 r. podjęło decyzję o zmianie nazwy na: Lubartowskie Towarzystwo Regionalne, oddziaływujące na istniejące gminy w rejonie, a później powiat lubartowski, utożsamiany przez regionalistów z najbliższą sercu Ziemią Lubartowską.
... to co społecznie użyteczne, szlachetne i piękne
pragniemy wydobyć z przeszłości, tworzyćJan Smolarz
11.09.1955
Powołanie Koła Miłośników Historii w Lubartowie – oddział PTH w Lublinie
15.06.1958
Przekształcenie Koła Miłośników Historii w samodzielne Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lubartowskiej
21.05.1977
Zmiana nazwy na: Lubartowskie Towarzystwo Regionalne
1955 – 1958 — Jan Mangold
1958 – 1963 — Adam Owsikowski
1966 – 1970 — Feliks Wiśniewski
1971 – 1976 — Józef Lulek
1976 – 1992 — Roman Kornacki
1992 – 2021 — Maria Kozioł
od 2021 — Ewa Sędzimierz
Celem Towarzystwa było: Usunąć […] piętno i następstwa długiej niewoli […] zmobilizować do działania współmieszkańców […] utworzyć ośrodek życia kulturalnego i oświatowego w mieście powiatowym.
PTMS działało poprzez sekcje:
• śpiewaczą – chór ,,Lutnia”
• dramatyczną – przedstawienia teatralne i koncerty artystyczne
• literacką – ,,Jednodniówka 15 lipca 1919 r.”, ,,Lewart” – tygodnik
• biblioteczną – rozwój czytelnictwa
• sportową – Klub Sportowy ,,Lewart”
PTMS liczyło ponad 300 członków, a wśród nich szczególnie wyróżniali się:
Edmund Berger, Stefan Czekański, Antoni Gojdan, Władysława i Edward Krzykowie, Eugenia Liskowa, Seweryn Lange, Janina Łaszczowa, Jan Maliszewski, Aniela Miduchówna, Jadwiga i Edmund Optołowiczowie, Henryk Orłowski, Jan Racki, Józef Rafalski, Wanda i Władysław Śliwowie, Leon Solecki, Zygmunt Stolarski, Janina Teterowa, Wacław Urbański.
Zapalony znicz życia kulturalnego […] będziemy podtrzymywać nadal, niech płonie jasnym światłem i ukazuje piękno Ziemi Lubartowskiej.
Główne cele i zadania:
• organizowanie muzeum
• opracowanie monografii Ziemi Lubartowskiej
• wydawanie jednodniówek ,,Lubartów i Ziemia Lubartowska”
• upowszechnianie lokalnej historii
W działalności Koła (Komisji) wyróżniali się:
Czesław Cieszko, Witold Kaczyński, Zdzisław Ligęza, Józef Lulek, Jan Mangold, Kazimierz Mijal, Roman Mika, Karol Skaruch, Adam Owsikowski, Jerzy Sekuła, Antonina Sitkowska, Wanda Śliwina, Natalia Trusowa, Feliks Wiśniewski.
Stowarzyszenie działało w granicach powiatu lubartowskiego.
Celem Stowarzyszenia było: Budzenie zamiłowania do przeszłości kulturalnej Ziemi Lubartowskiej, powiązanie trwałych wartości kulturalnych o znaczeniu historycznym z dążeniami kulturalnymi całego kraju.
Dorobek Stowarzyszenia:
• upamiętnienie tablicami pisarzy związanych z Lubartowem
• zorganizowanie sesji milenijnej
• utworzenie Muzeum Regionalnego
• wydanie publikacji ,,Lubartów. Z dziejów miasta i regionu”
• kontynuacja wydawania publikacji ,,Lubartów i Ziemia Lubartowska”
Wyróżniający się członkowie:
Janusz Cyfrowicz, Leokadia Grądek, Helena Kołodziej, Roman Kornacki, Maria Kozioł, Zofia i Józef Lulkowie, Zofia Meksułowa, Joanna Misiurska, Antoni Mucharski, Adam Owsikowski, Józef Sekuła, Karol Skaruch, Jan Smolarz, Wanda Śliwina, Feliks Wiśniewski, Jadwiga Żelazna, Anna Żmuda.
Odznaka „Zasłużony dla Miasta Lubartowa” – 1984
Odznaka „Za zasługi dla Lubelszczyzny” – 1985
Tytuł „Za zasługi dla Miasta Lubartowa” – 1999
Nagroda Starosty Lubartowskiego „Złoty Talent” – 2003; 2005
Tytuł „Zasłużony dla Miasta Lubartowa” – 2005
Medal Wojewody Lubelskiego – 2005
Dyplom Uznania Zarządu Województwa Lubelskiego – 2015
Nagroda Burmistrza Miasta Lubartów – 2015; 2020
Dyplom Uznania od Marszałka Województwa Lubelskiego z okazji 65– lecia działalności LTR – 2020